Finále EDGA Golf Tour – závěr sezóny jak se patří, vítěz kategorie, vicemistr Tour a HOLE in ONE pro ČR

Pestana Vila Sol Golf Resort Portugalsko

V portugalském Algarve na hřišti Pestana Vila Sol se tradičně odehrál finálový turnaj světové série hendikepovaných golfistů. Česká reprezentace si domů odvezla skvělé výsledky – vítězství ve Stablefordu Stanislava Jiráska, stříbro v celkovém hodnocení EDGA Order of Merit v podání Jakuba Kovaříka – a úchvatnou Hole in One, kterou předvedl Miroslav Lidinský.
O vítězství v jednotlivých kategoriích bojovala na turnaji, který se odehrál v Portugalsku 24. – 25. listopadu, téměř kompletní světová špička složená z hráčů a hráček z 22 zemí. Kvalitu turnaje potvrzovaly plusové HCP těch nejlepších ve startovní listině.
Česko mělo zastoupení jak v kategorii Stroke Play, kde bojovali Zbyněk Kotek, Miroslav Lidinský, Aleš Süsser a Tomáš Prouza, tak ve Stablefordu, v němž hájili české barvy Stanislav Jirásek a Jakub Kovařík. Ten usiloval nejen o dílčí úspěchy na turnaji, ale také o medailové umístění v celkovém hodnocení EDGA Order of Merit. V českém týmu tentokrát chyběl kvůli zdravotním potížím Vlastimil Hebelka.
Obrovská radost se zrodila v českém táboře po závěrečném kole kategorie Stableford. Stanislav Jirásek totiž dokázal udržet parádní náskok z prvního kola a celkově zvítězil nad Francouzem Blanchemainem o dva body. Jakub Kovařík sice skončil až na čtvrtém místě, což mu ale stačilo k tomu, aby v celkovém součtu Světového poháru obsadil skvělou stříbrnou pozici.
„Technicky náročné, ale perfektně připravené hřiště ve skvělé kondici. Výzva a zároveň pokora pro všechny hráče. Tak se dají popsat závěrečné výsledkové listiny v obou kategoriích,“ neskrýval radost prezident České golfové asociace hendikepovaných Miroslav Lidinský, sám dlouholetý reprezentant, který byl s HCP 9.8 až nasazenou turnajovou třicítkou.
Ve Stroke Play přeskočil právě Lidinský deset svých soupeřů a obsadil celkové dvacáté místo. Více a dlouho se ale bude vzpomínat na jeho Hole in One, které vystřihl na tříparové jamce číslo 4.
„Rána metr za vlajku a back spin do jamky? Asi si nejde představit povedenější eso na závěr sezóny - a ještě na finále Tour!“ radoval se spokojený paragolfový reprezentant ČR.
Zbyněk Kotek obsadil dělené 34. místo, Tomáš Prouza skončil na 37. příčce a Aleš Sűsser na 49. pozici.  Celkově zvítězil Adem Wahbi z Belgie, který zahrál celkem +5 ran.
„Podle všech zatím neoficiálních propočtů je umístění českých reprezentantů do sedmdesátého místa ve Světovém poháru zárukou startu na paralympijských hrách, kam bude paragolf v příštích letech s největší pravděpodobností zařazen,“ usmíval se po skončení turnaje Miroslav Lidinský.
„Věřme, že Česká republika bude mít ve všech kategoriích opravdu silné zastoupení,“ dodal.
Sezóna hendikepovaným golfistům turnajem v Portugalsku skončila. Celkové výsledky v EDGA Golf Tour – Order of Merit přineseme po jejich vyhlášení v nejbližších dnech.