Mistrovství Evropy jednotlivců 2016

Golf Resort Barbora

Česká golfová asociace hendikepovaných (CZDGA) pořádala v roce 2016 pod záštitou

  • Evropské golfové asociace hendikepovaných (EDGA)
  • České golfové federace  (ČGF)
  • Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT)

Mistrovství Evropy jednotlivců v golfu hendikepovaných.
 

Mistrovství proběhlo ve dnech 18. až 21. 6. 2016 v Golf Resortu Barbora, Oldřichov - Jeníkov na Teplicku v severních Čechách.

Evropská hendigolfová špička se sešla v České republice už pošesté, úplně poprvé se tady ale golfisté se zdravotním postižením střetli v rámci mistrovství Evropy. Hlavním cílem evropského šampionátu je podpořit golf zdravotně postižených v České republice a představit golf v očích široké veřejnosti jako sport bez bariér. V evropském měřítku je tento turnaj podpůrnou akcí pro blížící se zařazení hendigolfu mezi paralympijské sporty.
 
Turnaje se zúčastnilo 102 hendikepovaných hráčů z celé Evropy. Startovní pole nejlepši evropských hendigolfistů bylo dáno nominací reprezentantů národními golfovými autoritami, po dosažení národních kvót bylo doplněno dle nejlepších HCP ostatními hráči.
 
V kategorii mužů na rány se utkalo 80 hráčů, v kategorii žen 8 hráček a v kategorii sedících 14 hráčů.
 
Velmi deštivé počasí provázelo tréninkové i tři soutěžní kola, turnaj se za enormního nasazení všech organizátorů, greenkeeprů i rozhodčích podařilo odehrát v plánovaném rozsahu. Největší obdiv si zaslouží hráči v kategorii sedících, která byla premiérově hrána v nejtěžším formátu na rány.
 

Z českých reprezentantů se do ME probojovali Pavel Bambousek, Zbyněk Kotek, Miroslav Lidinský, Tomáš Prouza a Aleš Süsser. V konkurenci nejlepších evropských hráču se rozhodně neztratili a dosáhli pěkných umístění. V kategorii sedících skončil Pavel Bambousek na 11. místě, v kategorii mužů obsadil 33. pozici Miroslav Lidinský, 51. Zbyněk Kotek, 65. Tomáš Prouza a 69. Aleš Süsser.
 

V kategorii sedících hráčů zvítězil francouzský reprezentant Jean Marie Requeut, následovaný nizozemskými hráči Richard Kluwen a Jurgen Boon.
 

V kategorii žen si zlatou medaily odváží dánská reprezentantka Mette Wegge Lynggaard, stříbrnou medaily nizozemská reprezentantka Marcella Neggers a bronzovou angličanka Almi Bullock.
 

Náročné tříkolové klání vyvrcholilo v kategorii mužů do play-off reprezentatů Francie a Śpanělska, kdy se na třetí jamce přiklonila golfová štěstěna na stranu španělského hráče Juana Postigo (+5), následovaného francouzským hráčem Henri Charles Quélin (+5). Na třetím místě dohrál švédský reprezentant Johan Kammerstad (+7).
 

Konečné výsledky na webu ČGF.