Swedish Open for Disabled 2014

Golf Club Söderby

Turnaj série European Disabled Golf Tour 2014 proběhl ve dnech 11. – 13. 8. 2014 švédském resortu Söderby. Stejně jako v minulých letech se toto klání hendikepovaných reprezentantů sedmnácti zemí Evropy uskutečnilo na skvěle připraveném hřišti, které je citlivě zasazeno do lesnaté krajiny a které se vyznačuje velmi vysokou technickou obtížností. Této vévodí především greeny s rychlostí 11 stop, které působí velké obtíže všem účastníkům.

Českou republiku reprezentovali Miroslav Lidinský (GK Hluboká nad Vltavou), Michal Hošna (GC Český Krumlov), František Hes (GC Mnich) a nový člen reprezentace Stanislav Jirásek (GC Grosshof) v doprovodu generálního sekretáře CZDGA Jany Brabníkové.

Tréninkové kolo bylo odehráno z poloviny za velmi silného deště, který v obou soutěžních kolech vystřídal silný vítr.

V kategorii 3 (HCP 11,5 – 18,4 stoke play) nastoupili Miroslav Lidinský a František Hes. Hned první pětiparová jamka rozhodla celý průběh turnaje pro Mirka Lidinského, protože dva drivy zahrané do autu rozhodly o nemožnosti útočit na čelní pozice. František Hes podal stabilní výkon a po prvním dnu bezpečně zakotvil v elitní dvacítce, kterou si i druhý den s jistotou podržel a obsadil konečné osmnácté místo. Celkové druhý nejlepší výsledek finálového kola, který zahrál Mirek Lidinský, stačil pouze na dělené osmé místo.

Velký úspěch pro český hendigolf vybojoval v kategorii 4 (HCP 18,5 – 26,4 stableford) Michal Hošna, který již v prvním kole získal náskok čtyř stablefordových bodů nad svými soupeři a tento ještě ve finálovém klání zvýšil na jedenáct. Jednoznačné první místo v turnaji série Premier přináší Michalovi dostatek bodů na průběžné vedení v evropském poháru Order of Merit. Vyrovnané výsledky zahrál i Stanislav Jirásek, pro kterého to byla zároveň evropská premiéra. Vynikající deváté místo přináší i jemu první body do Order of Merit.