Respecta Finnish Disabled Open 2013

Kytäjä Golf

Poslední turnaj elitní série European Disabled Golf Tour Order of Merit se hrál ve dnech 28. až 31. srpna v resortu Kytäjä Golf ve Finsku. Bezpochyby jeden z nejkrásnějších turnajů sezóny byl odehrán na skvěle připraveném hřišti North West, které začátkem srpna hostilo profesionály ze série Challenge Tour. Tomu odpovídaly i podmínky, které se od konání profesionálního turnaje příliš nelišily. Pro všechny zúčastněné hráče bylo opravdovým testem techniky i psychické odolnosti 103 záludně umístěných hlubokých bunkerů a bohatě modelované grýny s rychlostí 11 stop.
S podmínkami se nejlépe vyrovnali dánský reprezentant Mads Lykke Nielsen a vítěz Czech Disabled Golf Masters 2013 Brit Andrew Gardiner. Strhující souboj se rozhodl až na 3. jamce play-off, kde o absolutním vítězi turnaje rozhodl pětimetrový vítězný putt do birdie dánského hráče. Barvy CZDGA hájil stabilní kádr české hendigolfové reprezentace ve složení Miroslav Lidinský (GK Hluboká nad Vltavou) v kategorii B stroke play a v kategorii C stableford Michal Hošna (GC Český Krumlov), Michal Sobota (GC Alfrédov), Pavel Kamír (GC Mnich), Vlastimil Hebelka (Sokrates Golf & Country Club), Tomáš Prouza (Nová Amerika Golf Resort) a Jáchym Bém (Beroun GC). Premiérově se v Evropské tour představil i reprezentant Slovenska Ivo Porvažník (Golf & Country Club Hron).

Jednoznačným cílem českých reprezentantů bylo umístění do desátého místa v obou kategoriích. Jen to totiž zaručovalo dobré umístění v celkovém hodnocení Evropského poháru. V kvalitně obsazené kategorii B stroke play svůj úkol v tvrdé konkurenci nad očekávání dobře splnil Miroslav Lidinský, který po dobře odehraném prvním kole nastupoval do finálového flightu se ztrátou dvou ran na vedoucího hráče. V druhém kole se český reprezentant vyvaroval zásadních chyb a výborný výsledek +1 (netto) mu zajistil zlatou medaili. V kategorii C stableford se sešlo hned několik favoritů. Mezi ty největší patřil turecký reprezentant Mehmet Kazan, jemuž v roli caddyho a zároveň trenéra asistoval golfový profesionál Genzer Özcan. Kvalitní koučink a jeho stabilní výkon vynesl celkové vítězství. Skvělým úspěchem bylo konečné druhé místo Jáchyma Béma a dělené třetí místo Tomáše Prouzy. Tento turnajový úspěch je velkým příslibem do dalších ročníků zejména proto, že oba jsou nováčky českého týmu a dokázali se za krátkou dobu působení v Evropském poháru několikrát prosadit. Završením českých úspěchů je šesté místo Michala Hošny a dělené sedmé místo Vlastimila Hebelky.

Nejsenzačnějším úspěchem českého hendigolfu je celkové hodnocení Evropského poháru Order of Merit 2013. Svými průběžnými výsledky k tomu jednoznačně přispěli Miroslav Lidinský a Michal Hošna. S předstihem můžeme konstatovat, že se počtvrté za sebou stal vítězem Evropské tour v kategorii B stroke play (netto i brutto) Miroslav Lidinský. Michal Hošna po senzačním postupu z kategorie D, ve které dokázal dvakrát celkově zvítězit v letech 2011 a 2012, ovládl v letošním roce kategorii C. Historický úspěch z minulých let se tedy i v tomto roce opakuje a nepochybně přispívá k šíření dobrého jména českého golfu nejenom v Evropě.