International Bavarian Championship for disabled golfers 2014

Golf Club Maria Bildhausen

Družstvo českých hendigolfistů ve složení Michal Hošna (GC Český Krumlov), Tomáš Prouza (Nová Amerika CC), František Hes a Pavel Kamír (oba GC Mnich) se zúčastnilo mezinárodního mistrovství Bavorska hendikepovaných golfistů. Turnaj se konal od 23. do 24. srpna 2014 na výborně připraveném a krásném hřišti golfového klubu Maria Bildhausen.

Česká výprava dorazila do severního Bavorska po více než 6tihodinové cestě již v pátek 22. srpna a po registraci v resortu vyrazila k tréninkovému kolu. Poměrně dlouhé hřiště (ze žlutých odpališť 6047 metrů) všechny české hráče potěšilo svým designem, perfektní připraveností i citlivým zasazením do krajiny.

V samotném turnaji se, na rozdíl od většiny jiných mezinárodních turnajů hraných především podle kategorií určených herním hendikepem, hrálo podle kategorií určených druhem postižení hráčů. Určujícím výsledkem v každé z kategorií pak byly stableford brutto body, což jednak zohledňovalo skutečnou golfovou výkonnost a také, na rozdíl od hry na rány, umožňovalo zrychlit tempo hry nedohráním jamky.

V prvním kole startovali všichni hráči z odpaliště 1. jamky a jejich startovní časy byly určeny herním hendikepem. Tempo hry bylo vzhledem k jedenácti paragolferům ve startovním poli sice pomalejší, přesto však snesitelné. Jasným leaderem po prvním kole byl bez rozdílu kategorií Manuel de los Santos z Dominikánské republiky, který zahrál vynikajících 33 brutto bodů. Druhým byl Angličan Mick Horsley s 25 body a třetí pak Katharina Pegau z Německa s 24 body. Z našich hráčů se nejlépe vedlo Tomáši Prouzovi se 14 body, Michal Hošna a Pavel Kamír uhráli 10 bodů a František Hes 4 body.

Druhé kolo startovalo současně z 1. a 10. odpaliště a startovní časy určily výsledky 1. kola. V chladném a větrném počasí, které více než konec srpna připomínalo polovinu října, se rozhodovalo o konečném umístění. Manuel de los Santos i ve druhém kola zahrál výkonem 28 bodů nejlepší výsledek ze všech hráčů a stal se absolutním vítězem a mezinárodním mistrem Bavorska. Na výborné třetí místo v kategorii „ostatní postižení“ dosáhl náš Tomáš Prouza, který v druhém kole přinesl 11 bodů. Ve druhém kole si polepšil Michal Hošna, když zahrál 12 brutto bodů (36 netto bodů). V celkovém brutto hodnocení 46 hráčů z devíti zemí zaznamenali naši hráči následující umístění: Tomáš Prouza 10. místo, Michal Hošna 16. místo, Pavel Kamír 26. místo a zdravotně indisponovaný František Hes 38. místo. V netto hodnocení měla Česká republika dokonce 3 zástupce v první dvacítce (Michal Hošna 4., Pavel Kamír 14. a Tomáš Prouza 15.).

Mistrovství Bavorska bylo především vzhledem k odlišnému způsobu hodnocení cennou zkušeností. Je potěšitelné, že se čeští hráči v silné konkurenci neztratili a vybojovali cenná umístění.