Penina Open 2015

Penina Hotel & Golf Resort

Na první letošní turnaj Penina Open 2015 hraný ve dnech 18. – 20. 4. v portugalském Algarve odcestoval český tým ve složení Miroslav Lidinský (GK Hluboká nad Vltavou), Michal Hošna (GC Český Krumlov) a Jakub Kovařík (GK Čechie). Reprezentanty doprovázela generální sekretářka Jana Brabníková.

Výsledky z tohoto turnaje se započítávají do evropského poháru, ve kterém v letošním roce premiérově nastoupil v elitní kategorii stroke play do HCP 11,4 Miroslav Lidinský, Michal Hošna a Jakub Kovařík startují v kategorii stableford HCP 18,5 – 26,4.

Hřiště Sir Henry Cotton Championship Course s parem 73 prověřilo všechny hráče technickou náročností. Po prvním kole obsadili Michal Hošna průběžné třetí a Jakub Kovařík šesté místo a velmi potěšující byla slibná pátá příčka Miroslava Lidinského, který ztrácel na vedoucí dvojici Adem Wahbi a Manuel de los Santos šest ran. Kvalitní výkon ve finálovém kole přinesl Jakubu Kovaříkovi čtvrtou a Michalu Hošnovi pátou pozici. Vynikající výsledek +7 ve finálovém kole posunul Mirka Lidinského na celkové třetí místo, což je pro Českou republiku historicky první medailová pozice v elitní kategorii. V netto pořadí této kategorie dokonce s velkým náskokem zvítězil.

V letošním roce EDGA startuje evropský ranking golfistů s postižením. Tento je nezbytnou součástí kritérií proto, aby se golf hendikepovaných stal členem rodiny paralympijských sportů. Mimo to bude také kritériem pro výběr hráčů do evropského týmu pro mezinárodní utkání Evropa & USA, které ve stejném formátu jako Ryder Cup s nejvyšší pravděpodobností proběhne v roce 2017.
Česká republika získala další ocenění práce s hendikepovanými golfisty. Členem Medical Committee EDGA se stal český lékař Jan Michálek. EDGA MUDr. Jana Michálka nominovala jako oficiálního klasifikátora i na právě ukončený turnaj v Portugalském Algarve, takže v uplynulých dnech rozšířil výpravu CZDGA.

K dovršení úžasného a pozitivního zahájení sezóny se pod fotografie z tohoto turnaje nepodepisuje už „pouze“ Jana Brabníková. Generální sekretářka CZDGA se stala tento týden oficiální fotografkou EDGA, což jen dovršuje velice významnou roli, kterou CZDGA hraje na poli evropského golfu hendikepovaných.

Součástí akce byl také poprvé v historii dvoudenní seminář turnajových ředitelů EDGA. Workshop proběhl pod vedením generální sekretářky EDGA Manon Eggermont a členů sportovní komise Richarda Saunderse a Nina Ourabaha a také šéfa turnajových ředitelů EDGA Roberta Mosse. Řešil mnoho velice zajímavých a aktuálních témat a zúčastnili se ho ředitelé turnajů EDGA Order of Merit z České republiky, Německa, Holandska, Skotska, Dánska, Norska, Francie a Portugalska. Naši zemi zastupoval Michael Jon. Mezi organizačními záležitostmi a spoustou informativních sdělení zřejmě nejvyšší prioritu měla dvouhodinová diskuze na téma nově zaváděného pravidla ohledně „kotvení“ dlouhých putterů a jeho aplikace mezi hendikepovanými golfisty. Důvod je jednoduchý. Někteří z hendikepovaných hráčů s neurologickými poruchami prakticky nejsou schopni si na greenu poradit bez možnosti využití tří bodů. Závěry tohoto workshopu budou projednány s R&A.

Sneaker